Kohalikule kapitalile kuuluv GreenGas Energy ja haavapuitmassi tehas Estonian Cell allkirjastasid lepingu, mille tulemusel rajatakse Kundasse Baltimaade esimene biometaani tootmisüksus.
- Estonian Celli haavapuitmassi tehas Kundas. Foto: Arno Mikkor
Investeeringu väärtus on ligi 3,5 miljonit eurot.
GreenGas Energy planeerib ühes aastas toota 6-7 miljonit kuupmeetrit biometaani, mis on võrreldav Narva, Tartu ja Pärnu liinibusside aastase kütusekogusega.
„GreenGas Energy OÜ finantseerimisel alustatakse tootmisüksuse ehitust sel aastal ja toodang jõuab gaasivõrku 2017. aastal,“ ütles GreenGas Energy juhatuse liige Marko Tiiman, kelle sõnul on planeeritud aastane tootmiskogus märkimisväärne ka Euroopa Liidu tasandil. Tiimani sõnul aitab investeering täita Eesti taastuvenergia kasutuselevõtu eesmärke transpordisektoris.
Biometaani toodetakse Estonian Celli biogaasist, mida on ettevõte tänavu viie kuuga tootnud juba üle 3 miljoni kuupmeetri. „Seni oleme toodetud biogaasi ära kasutanud oma tootmisprotsessis, mille seisakute ajal oleme osa inertsist tekkivat väärtuslikku biogaasi n-ö taevasse põletanud. Biometaani tootmisüksus võimaldab tekkiva biogaasi täieliku ärakasutamise,“ selgitas Estonian Celli juhatuse liige Siiri Lahe.
Biometaan on puhtaim taastuv looduslik kütus, mille kasutamine transpordivahendites vähendab märkimisväärselt keskkonna saastamist.
GreenGas Energy on 2015. aastal loodud biokütuste tootmisettevõte, mida arendavad koostöös GLIMSTEDT Energia OÜ ja GreenGas OÜ.
Kundas asuv Estonian Celli haavapuitmassitehas alustas tootmist 2006. aastal. Ettevõte toodab haava puitmassi, mis eksporditakse Euroopa ja Aasia riikidesse. Estonian Celli 2015. aasta käive oli 78 miljonit eurot.
Estonian Cell käivitas biogaasi tootmise 2014. aastal ja on suurim biogaasi tootja Eestis. Biogaasi toodetakse tehase tootmisprotsessis tekkivast reoveest ning biogaas võimaldab hoida kokku energiakulusid.
Seotud lood
Keskkonnainvesteeringute Keskus on toetanud 15 biometaani tankla rajamist kokku ligi 2,7 miljoni euroga, enim toetusraha sai Alexela.
Ehkki uue aasta algusest saab taotleda biometaani tootmise toetust, ei saa ükski ettevõte seda tähtaja saabudes siiski kohe teha. Põhjus proosaline – keegi pole selleks tootnud mitte ühtegi kuupmeetrit biometaani.
Näeme siin põllumajanduse, transpordi, keskkonna ja energeetika sünergiat, põhjendab majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi asekantsler Ando Leppiman, miks riik loob aktiivselt võimalusi biometaani turu tekkeks.
Aleksandr Kostin ja Sergei Astafjev, Placet Group OÜ (
laen.ee,
smsraha.ee) asutajad, on võtnud endale sihiks arendada ja edendada Eesti jalgpalli ja futsali ehk saalijalgpalli nii Tallinnas kui ka Ida-Virumaal. Nende juhitav MTÜ PG Sport on tuntud oma pühendumuse ja panuse poolest Eesti spordi edendamises, pakkudes uusi võimalusi noortele talentidele ja aidates kaasa spordi kultuuri arengule.